Proces podpisa Listine

Proces podpisa Listine

Listina raznolikosti Slovenija je mreža pristopnih organizacij v slovenskem prostoru, ki integrirajo vrednote raznolikosti, vključenosti in enakosti v poslovnem modelu lastne organizacije.

K ČEMU SE ZAVEŽEM?

Listina raznolikosti zagovarja pozitivni prostovoljni pristop k upravljanju raznolikosti, znotraj organizacij se ne vpeljuje standard, temveč se spodbuja k pozitivnemu delovanju v skladu z vrednotami raznolikosti, vključenosti in enakosti. Vsi načrtovani ukrepi so v kontekstu podpisne organizacije, z namenom boljše prilagodljivosti tržnim spremembam ter k promociji enakopravnega vključevanja v delo.

Podpisnik v imenu organizacije, ki jo predstavlja, prostovoljno podpiše dokument, s čimer se zaveže k preprečevanju vseh oblik diskriminacije in k oblikovanju politike raznolikosti, ki promovira enake možnosti, vključenost in raznolikost, s prepoznavanjem individualnih spretnosti.

Podpis Listine je prvi korak k dolgoročnemu procesu. Z zavezo k promociji raznolikosti organizacija jasno določi cilje, prioritetna področja svoje organizacije in oblikuje politiko raznolikosti.

Z namenom, da zaveza postane več kot podpis, ter z namenom doseganja konkretnih rezultatov, organizacija sprejme akcijski plan. Podpisnik se zaveže, da bo rezultate politike poročal v svojem letnem poročilu, vsake 2 leti pa strokovnemu svetu Listine raznolikosti Slovenija. Za poročanje ni predpisan obrazec, organizaciji je prepuščeno, da to naredi v skladu s politiko poročanja lastne organizacije. V kolikor organizacija potrebuje podporo se predlagajo obrazci za poročanje.

KAJ S PODPISOM PRIDOBIM?

  • članstvo v skupnosti organizacij, ki verjamejo, da raznolikost bogati, in podpirajo vrednote enakosti, vključenosti in pravičnosti,
  • dostop do podpornih orodij za upravljanje raznolikosti,
  • brezplačna udeležba na dogodkih v Sloveniji (javno podpisovanje Listine, Utrip raznolikosti, izobraževanja…),
  • možnost brezplačne udeležbe na dogodkih Evropske Platforme listin raznolikosti (letni forum, delavnice za MSE podjetja…),
  • mednarodno promocijo s predstavitvijo svoje dobre prakse na evropskem nivoju, kar koordinira Evropska Komisija, generalni direktorat za pravosodje in potrošnike,
  • redno obveščanje o dogodkih in novicah na temo raznolikosti, vključenosti, enakosti, pravičnosti na delovnem mestu.

 KAKO PODPISATI?

K podpisu so vabljene vse organizacije s sedežem v Sloveniji, ne glede na velikost ali pravno organizacijsko obliko.

  1. Organizacija najprej kontaktira kontaktno osebo na Listini raznolikosti Slovenija. Izpolni administrativni obrazec, dostopen na ŽELIM PODPISATI.
  2. Direktor/-ica organizacije ima možnost srečanja s predstavnikom Listine raznolikosti Slovenija, z namenom izmenjave izkušenj. Vabimo vas, da nam pišete na KONTAKT
  3. Direktor/-ica je vabljen/-a, da Listino podpiše na javnem slavnostnem dogodku podpisovanja, ki je tradicionalno organiziran vsako leto, ob mednarodnem dnevu človekovih pravic 10.12.
  4. Nova podpisna organizacija poravna obvezni administrativni strošek, ki je enak letni članarini. S plačilom organizacija lahko dostopa do vseh ugodnosti, ki jih prinaša plačilo letne članarine. *Neprofitne organizacije so administrativnega stroška oproščene, a povabljene k plačilu simbolične članarine. (ČLANARINA)
  5. Posredujemo vam logo Listine, grafično Listino prevzamete na slavnostnem podpisnem dogodku. Logo Listine lahko uporabljate za komunikacijo z vašimi zaposlenimi in zunanjimi deležniki. Priporočljivo je, da jo umestite na vašo spletno stran.
  6. Organizacija določi osebo, ki je odgovorna za koordinacijo upravljanja raznolikosti v vaši organizaciji. Oseba dobi dostop do enega izbranega modula v okviru Workplace Inclusion Champion izobraževalnega programa na DIVERSITY LEARNING UČNI PLATFORMI.
  7. Organizacija oblikuje politiko raznolikosti in akcijski načrt za implementacijo le-te.
  8. Vsake 2 leti je podpisna organizacija povabljena, da poroča o doseženih ciljih oz. odgovori na evalvacijski vprašalnik. Z zbranimi podatki pripravimo anonimizirano poročilo upravljanja raznolikosti v podpisnih organizacijah.

Podpisniki

Vsi Podpisniki