Listina raznolikosti Slovenija je mreža pristopnih organizacij v slovenskem prostoru, ki integrirajo vrednote raznolikosti, vključenosti in enakosti v poslovnem modelu lastne organizacije.
K ČEMU SE ZAVEŽEM?
Listina raznolikosti zagovarja pozitivni prostovoljni pristop k upravljanju raznolikosti, znotraj organizacij se ne vpeljuje standard, temveč se spodbuja k pozitivnemu delovanju v skladu z vrednotami raznolikosti, vključenosti in enakosti. Vsi načrtovani ukrepi so v kontekstu podpisne organizacije, z namenom boljše prilagodljivosti tržnim spremembam ter k promociji enakopravnega vključevanja v delo.
Podpisnik v imenu organizacije, ki jo predstavlja, prostovoljno podpiše dokument, s čimer se zaveže k preprečevanju vseh oblik diskriminacije in k oblikovanju politike raznolikosti, ki promovira enake možnosti, vključenost in raznolikost, s prepoznavanjem individualnih spretnosti.
Podpis Listine je prvi korak k dolgoročnemu procesu. Z zavezo k promociji raznolikosti organizacija jasno določi cilje, prioritetna področja svoje organizacije in oblikuje politiko raznolikosti.
Z namenom, da zaveza postane več kot podpis, ter z namenom doseganja konkretnih rezultatov, organizacija sprejme akcijski plan. Podpisnik se zaveže, da bo rezultate politike poročal v svojem letnem poročilu, vsake 2 leti pa strokovnemu svetu Listine raznolikosti Slovenija. Za poročanje ni predpisan obrazec, organizaciji je prepuščeno, da to naredi v skladu s politiko poročanja lastne organizacije. V kolikor organizacija potrebuje podporo se predlagajo obrazci za poročanje.
KAJ S PODPISOM PRIDOBIM?
- članstvo v skupnosti organizacij, ki verjamejo, da raznolikost bogati, in podpirajo vrednote enakosti, vključenosti in pravičnosti,
- dostop do podpornih orodij za upravljanje raznolikosti,
- brezplačna udeležba na dogodkih v Sloveniji (javno podpisovanje Listine, Utrip raznolikosti, izobraževanja…),
- možnost brezplačne udeležbe na dogodkih Evropske Platforme listin raznolikosti (letni forum, delavnice za MSE podjetja…),
- mednarodno promocijo s predstavitvijo svoje dobre prakse na evropskem nivoju, kar koordinira Evropska Komisija, generalni direktorat za pravosodje in potrošnike,
- redno obveščanje o dogodkih in novicah na temo raznolikosti, vključenosti, enakosti, pravičnosti na delovnem mestu.
KAKO PODPISATI?
K podpisu so vabljene vse organizacije s sedežem v Sloveniji, ne glede na velikost ali pravno organizacijsko obliko.
- Organizacija najprej kontaktira kontaktno osebo na Listini raznolikosti Slovenija. Izpolni administrativni obrazec, dostopen na ŽELIM PODPISATI.
- Direktor/-ica organizacije ima možnost srečanja s predstavnikom Listine raznolikosti Slovenija, z namenom izmenjave izkušenj. Vabimo vas, da nam pišete na KONTAKT
- Direktor/-ica je vabljen/-a, da Listino podpiše na javnem slavnostnem dogodku podpisovanja, ki je tradicionalno organiziran vsako leto, ob mednarodnem dnevu človekovih pravic 10.12.
- Nova podpisna organizacija poravna obvezni administrativni strošek, ki je enak letni članarini. S plačilom organizacija lahko dostopa do vseh ugodnosti, ki jih prinaša plačilo letne članarine. *Neprofitne organizacije so administrativnega stroška oproščene, a povabljene k plačilu simbolične članarine. (ČLANARINA)
- Posredujemo vam logo Listine, grafično Listino prevzamete na slavnostnem podpisnem dogodku. Logo Listine lahko uporabljate za komunikacijo z vašimi zaposlenimi in zunanjimi deležniki. Priporočljivo je, da jo umestite na vašo spletno stran.
- Organizacija določi osebo, ki je odgovorna za koordinacijo upravljanja raznolikosti v vaši organizaciji. Oseba dobi dostop do enega izbranega modula v okviru Workplace Inclusion Champion izobraževalnega programa na DIVERSITY LEARNING UČNI PLATFORMI.
- Organizacija oblikuje politiko raznolikosti in akcijski načrt za implementacijo le-te.
- Vsake 2 leti je podpisna organizacija povabljena, da poroča o doseženih ciljih oz. odgovori na evalvacijski vprašalnik. Z zbranimi podatki pripravimo anonimizirano poročilo upravljanja raznolikosti v podpisnih organizacijah.