Evropska komisija skupaj z Evropsko platformo na eni strani ter na drugi ameriški in drugi strokovnjaki, intenzivno dodajajo nova gradiva na temo upravljanja raznolikosti ter poslovnih dobrih praks upravljanja raznolikosti. To dokazuje, da obstaja velik politični kot tudi gospodarski interes za upravljanje raznolikosti.
V spodnjem seznamu si lahko ogledate in prenesete nekatera gradiva (zakonodajna, dobre prakse, vodiči …), ki smo jih zbrali za vas. Knjižnico brezplačnih elektronskih gradiv bomo sproti ažurirali in dodajali aktualna gradiva.
V kolikor želite biti prvi obveščeni o novem gradivu se vpišite v bazo za prejemanje novic Listine raznolikosti Slovenija.
Pred vami je Poročilo o napredku za doseganje ciljne spolne raznolikosti v obdobju 1. 9. 2024 - 31. 12. 2024, ki ga redno pripravljamo skupaj s partnerjem Deloitte Slovenija in spremljamo stanje v 50 družbah na katere se zdaj nanaša pobuda 40/33/2026. Poročilo: https://www.zdruzenje-ns.si/uploads/bookstore/dokumenti/Poro%C4%8Dilo_o_napredku_za_doseganje_ciljne_spolne_raznolikosti_v_obdobju_1._9._2024_-_31._12._2024.pdf
Short description of the WIC training course and Mentorship program The Workplace Inclusion Champion is a seven-module training course that brings understanding and tools in the field of equal inclusion of people with disabilities, the LGBTQ+ community and women within a workplace. It also gives insights into age diversity management and all benefits these marginalized groups of employees may bring to an organization. Further, the course offers knowledge and tools to set up an inclusive mentorship program and evaluate possible existing programs, with the aim to build an inclusive workplace and organizational culture. The training course also addresses appropriate inclusive communication that encourages all employees and stakeholders to uphold the values of inclusion, equality, and diversity. The Workplace Inclusion Champion (WIC) educational training program was designed by the Slovenian, Croatian and Romanian Diversity Charters with the support of the European Commission. The WIC partnership responsible for the development of the training program: ŠENTPRIMA – Institute for rehabilitation and education (Slovenia) HR PSOR – Croatian Business Council for Sustainable Development (Croatia) FIC ROMANIA – Forum for International Communications (Romania)
Poročilo o napredku za doseganje cilje spolne raznolikosti iz pobude 40/33/2026 (na dan 31.12.2022). etrtletnoporoilo1.9.-31.12.2022 (designrr.page)
O stiskah Romov v Srednji in Vzhodni Evropi je že veliko napisanega. Romska manjšina je najštevilčnejša v Evropi, a vendar, daleč najbolj, trpi zaradi revščine, nezaposlenosti, slabega zdravja ter nepismenosti. Diskriminacija je prodorna ter prisotna širše in vztraja pri svoji splošni razširjenosti. Na Listini raznolikosti smo pripravili priročnik s priporočili za delodajalce, ter dobrimi praksami na področju zaposlovanja romov Priročnik je nastal na pobudo in v sodelovanju z mednarodnim projektom ZAPROM - Spoštovanje raznolikosti kot temelj za integracijo Romov z zaposlovanjem – primer Slovenije in Srbije ROMI – NAJŠTEVILČNEJŠA, A NAJBOLJ IZKLJUČENA MANJŠINA V EVROPSKI UNIJI_
Priročnik odgovarja na vprašanje o raznolikosti in vključenost v času krize Covid-19 ter kako preko uveljavljanja načel ustvariti konkurenčno prednost. V priročniku najdete nekaj dobrih praks, ki so jih prispevali podpisniki evropskih listin raznolikosti.
Sedem priporočil danske listine raznolikosti za ustvarjanje LGBT prijaznega delovnega mesta.
Odlično poročilo, v katerem lahko najdete, poleg demografskega poročila tudi dobre prakse vodenja starejših zaposlenih na delovnem mestu. Dobre prakse so prispevale Finska, Francija, Švedska, Združeno kraljestvo, Poljska, Španija, Nemčija, Italija in Nizozemska.
Praktični vodnik s priporočili za boljše upravljanje raznolikosti v času epidemije Covid-19. Priročnik podaja praktične napotke pri varovanju načel enakosti, raznolikosti in vključenosti na delovnem mestu.
Za navdih pri planiranju aktivnosti na področju raznolikosti in vključenosti predlagamo, da si pogledate prakse posameznih držav.
Ekspertno poročilo o kulturni raznolikosti in vključevanju le te v strategijo podjetja. Priporočila je pripravila nizozemska listina raznolikosti.
Poročilo, ki ga je pripravila nizozemska listina raznolikosti naslovi področje zaposlovanja in selekcije novega kadra. Ekspertno poročilo predlaga korake, ki jih podjetja lahko naredijo, da bi spodbudila bolj raznoliko zaposlovanje.
Knjiga osvetljuje ključno akademsko literaturo s področja nezavedne pristranosti, ki je bila objavljena v letu 2017, na področju kazenskega pravosodja, zdravja ter skrbi za zdravje, zaposlovanja, vzgoje in nastanitve.
Kantar gloablno poročilo Adreaction, ki spremlja dogajanje na področju znamčenja v luči spolne uravnoteženosti oglaševalnih znamk.
Kontrolni seznam za upravljanja raznolikosti je eno od tovrstnih orodij, ki vam bo pomagalo pri letnem načrtovanju, izvajanju in evalvaciji akcijskih ukrepov za promocijo raznolikosti, vključenosti in enakih možnosti. Zavedati se moramo, da je priročnik eden redkih s področja upravljanja raznolikosti, zato ga še z večjim veseljem delimo z vami in se veselimo uspehov, ki bodo vašemu trudu vključujočega upravljanja z raznolikostjo zagotovo sledili.
Veseli smo, da lahko z vami delimo prvo regijsko publikacijo s primeri dobrih praks upravljanja raznolikosti in vključenosti, ki so jih za vse nas pripravili nekateri podpisniki Listine raznolikosti v Sloveniji, Romuniji in na Hrvaškem.
Podpora prostovoljnim pobudam za spodbujanje upravljanja raznolikosti na delovnem mestu po vsej EU. Priročnik je pripravil g. Michael Stuber, ki je v Ljubljani v sklopu 3 modularnega izobraževanja Upravljanja raznolikosti v podjetju, vodil celodnevni trening upravljanja z raznolikostjo - USTVARJANJE VREDNOSTI IZ RAZLIK
Primerjalna analiza proti diskriminacijske zakonodaje v Evropi ter predstavitev splošnih trendov v evropskih protidiskriminacijskih politikah in izpostavitev ključnih dilem pri implementaciji protidiskriminacijske zakonodaje v EU.
The handbook discusses why and how equality data should be compiled. It also describes the extent to which equality data is currently collected. While it also discusses how use can be made of equality data, its primary objective – given the still pressing need to improve data collection – is to encourage EU Member States to collect and compile the necessary data in the first place.
Naročnik: Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS Projekt sofinanciran s strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada
Prispevek Barbare Zupančič, na 12. IRDO konferenci: Dodana vrednost kot poslovna informacija z vidika družbene odgovornosti in trajnostnega razvoja podjetništva Maribor, 28. September 2017
Članek Barbare Hrovatin, v strokovni reviji Združenja delodajalcev Slovenije: Delodajalec Julij 2017, leto 8, številka 7
Zelo uporaben priročnik s številnimi uporabnimi orodji za upravljanje raznolikosti v podjetju. Priročnik se ukvarja s tematiko kako zgraditi vključujoče in harmonično delovno okolje.
Izreden pregled dobrih praks pri upravljanju raznolikosti s poudarkom na spolni identiteti ter spolni usmerjenosti.
Strukturiran pregled vplivov upravljanja raznolikosti in merjenja učinka politike raznolikosti v organizaciji.
Odličen priročnik pomena in prednosti upravljanja v srednjih in malih podjetjih z uporabnimi odgovori na številna vprašanja.